Ekonomie štěstí: Více štěstí méně peněz nebo naopak?

0
2036

První díl jsme si již představili zde. Druhý díl článku ekonomie štěstí nás zavede na tenký led. Dle statistik 90% pracujícího obyvatelstva má pocit, že žije ve stresu, 75% pracovníků by popsali svůj dlouhodobý psychický stav jako „unavený“, „nešťastný“, slovy jednoho respondenta „jsme zahnaní do kouta“. Jsme svědky celonárodního vyhoření, nebo jsme na počátku psychické revoluce, u zrodu boje za duševní svobodu a zdraví?

ekonomie štěstí

Jak může méně být více

„Kéž bych měl větší dům a nové auto. Kéž bych měla lépe placenou práci. Kéž bych mohl také mít novou televizi a nejnovější iPhone.“ Peníze se zdají být nejsnazší cestou, jak dosáhnout životního štěstí. Jak to, že jakmile jich získáme dostatek, nepociťujeme úlevu a radost, kterou jsme celou dobu očekávali?

Jednou někdo prohlásil, že peníze jsou dvousečný meč. Platidlo je skvostným vynálezem lidské mysli, nástrojem pro zlepšení životní úrovně jedince i společnosti. I přesto, že díky možnosti používat peníze žijeme  mnohonásobně komfortněji, než naši předkové, stávají se peníze naší zkázou. Ženeme se, abychom jich měli co nejvíce, a když peníze vyděláme, nedokážeme je uspokojivě utratit.

Bojujte za duševní zdraví a pohodu na pracovišti

Dle týdeníku Ekonom je šťastný zaměstnanec klíčem k vyšším ziskům a k vyšší produktivitě práce. „Šťastný pracovník odvádí lepší pracovní výkony, z nich poté plyne také spokojenost zákazníka a nakonec i lepší hospodářské výsledky firmy“, říká expert na štěstí v práci Alexander Kjerulf.

Pokud tomu tak opravdu je, proč se stále více zaměstnanců cítí v práci nespokojeni, každé ráno vstávají s nechutí a těší se, až víkend zazvoní na dveře? Pokud patříte mezi těch 75 % ustaraných zaměstnanců, nebojte se změny. Promluvte si otevřeně se svým zaměstnavatelem, kolegy, rodinou a udělejte krok ke spokojenějšímu pracovnímu prostředí.

Nezaměňujte spokojenost za štěstí. Můžete být spokojeni s výší platu, chováním nadřízeného pracovníka, pracovní dobou či bonusy. To vše ale nezaručuje, že se budete cítit v práci šťastně. Štěstí se odvíjí od pocitů, které bezprostředně vnímáte. Ve většině případů jej ovlivňují právě naši kolegové a lidé, se kterými se nejčastěji stýkáme.

Musíte-li trávit většinu času s lidmi, se kterými si nerozumíte a máte jednotvárnou, nudnou náplň práce, pocit štěstí se nejspíše nedostaví. A pokud si uvědomíme, že pocit štěstí je jedním z podstatných pilířů našeho zdraví, neměli bychom jej odsouvat na vedlejší kolej.

Spočítejte si, kolik peněz potřebujete ke štěstí

Sedněte si, udělejte si pohodlí a vezměte do ruky kalkulačku, tužku a papír. Sepište si všechny věci, které lze koupit, a které vám přinášejí štěstí. Každou jednotlivou položku důkladně promyslete. Opravdu vám nový kostýmek či lodičky, nové sluneční brýle nebo každodenní káva při cestě do práce přinášejí štěstí? Možná ano a není to nic, za co byste se měli stydět. Pokud však zní odpověď nevím, nebo ještě hůře – NE, přestaňte tyto věci nakupovat. Úkol je jednoduchý. Zeptejte se sami sebe: „Co pro mě znamená být šťastný? A jsou věci, které nakupuji, prostředkem, abych tohoto štěstí dosáhl?“

Až budete mít úplný seznam věcí (a jsou to ty pravé věci, které vás dělají šťastnými), sečtěte jejich tržní hodnotu. Tímto získáte částku, kterou vám nemusí být líto utratit.

Třeba dojdete ke zjištění, že potřebuje ke štěstí mnohem méně peněz, než jste si vůbec kdy mysleli. Třeba dojdete k názoru, že není potřeba vydělávat více, dokonce vám stačí méně peněz, než vyděláte nyní. Tímto se dokážete odpoutat od neustálého strachu ze ztráty zaměstnání či touhy po vyšší, lépe placené pozici. Začnete se cítit osvobození od peněz.
© Gabriela Otteová

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here