Dalmore 62: Historicky nejdražší skotská světa

Sám Alexander Matheson, jenž roku 1839 tuto skromnou palírnu zakládal, mohl asi jen těžko předvídat, že jeho palírna bude jednou slavnou svatyní, jež vyprodukovala nejdražší skotskou světa. Naleznete ji v malé vesničce Alness, která se nachází na severu na skotské vysočině. Je proslulá výrobou whisky Dalmore, jejíž exempláře bývají nejčastěji buď 12, 21 či 30 let odleželé a mívají od 40 do 43 % alkoholu. To bylo.

Někdy je totiž třeba přijmout výzvu, odolat představě několika stovek rychlých dolarů v kapse a nechat alespoň několik litrů whisky dozrát o trošku víc – konkrétně o další pár desítek let. Výsledkem poté mohou být i kousky, jež jsou před světlem světa uzavřené celých 62 let! To se přihodilo právě stařičké Dalmore 62.

A právě Dalmore 62 – této ojedinělé edice whisky s hrdým dvanácterákem ve znaku – bylo vyrobeno pouze 12 lahví. Bez nějakého velkého humbuku se prodalo 11 z nich, nejodvážnější vizí však bylo trhnout rekordní cenu historie v kategorii whisky. A prodejem té úplně poslední se vize stala realitou, a že její koupě přišla na opravdu solidní balík.

Uskutečnit tuto vizi však nebyl žádný med. Stanovený cíl byl skutečně odvážný, a proto bylo třeba zapojit velice důkladné přípravy. Vzácný mok byl tedy slit do špičkové karafy z křišťálu a uložen do dechberoucí truhlice. A nechat tekuté zlato, které si klidem leželo přes 500 tisíc hodin stranou, uložit do nějakého kusu dřeva, nepřipadalo úvahu. Pečlivé tvorbě této truhlice bylo údajně věnováno – oproti době zrání směšných – 100 hodin čistého času těch nejzručnějších řemeslníků z oboru. A výsledek je vskutku uchvacující, inu posuďte sami.

Tak přesně takto výrobci Dalmore výzvu pojali. Ani jediný drobný detail nezůstal opomenut, bylo pomyšleno naprosto na vše. Přesně takhle se přistupuje k výzvě nazývané „nej světa“. A kolik že tento skvost s přívlastkem „nej světa“ stál? Jeden z čínských byznysmenů byl ochoten kývnout na astronomických 250 tisíc dolarů! I jelenův drsný pohled nad touto cenovkou na chvíli změkl… A právě tento obchodník je jedním z mála lidí, jež jsou kompetentní k tomu, aby světu vyprávěli o bohatém charakteru této whisky.

 

Tags: , , , , , , , ,

O autorovi: Magazín Dreamlife

 

 

Další články v kategorii Magazín luxusu

 

Buď první a přidej komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

 

 
 
 
 
 

Už také na Instagramu!

 
 

Doporučujeme