Billy Graham: Duchovní mentor století

0
1877




William (Billy) F. Graham se narodil 7. listopadu 1918 v městě Charlotte v Severní Karolíně. Bylo to právě čtyři dny před koncem první světové války, kdy se národy začaly pomalu vzpamatovávat z nebývalého krveprolití. Dětství trávil tvrdou prací na rodinné farmě, která byla pro rodinu Grahamových jedinou obživou za časů velké hospodářské krize. Pokud nepracoval na poli a byl prostor k odpočinku, trávil jej na seníku, kde četl knihy ze všech možných oblastí a žánrů. Osudovým zlomem v jeho životě byla návštěva evangelického kazatele Mordecai Hama, který se do Charlotte vracel pořádat křesťanská setkání. Psal se rok 1934 a Billy Graham díky němu ve věku 16 let pozval do svého života Ježíše Krista.

V roce 1937 přestoupil na Floridský institut Bible, kde po třech letech získal titul bakaláře teologie. Následně absolvoval v oboru antropologie a ještě jako student byl jmenován pastorem v jednom z místních kostelů. Na počátku roku 1944, jen několik měsíců od svatby s Ruth Bell, mu přítel z Chicaga prozradil, že se chystá ukončit svůj rozhlasový křesťanský pořad z důvodu nedostatku zájmu posluchačů. Billy spatřil příležitost a s podporou sboru svého kostela pořad převzal pod své vedení. Toto křesťanské rádio získalo během jediného roku od mladého Grahama náboj tak silný, že jako hvězda v rozhlasovém éteru zářilo ještě mnoho let poté, co Billy postoupil ve svém životě o další krůček dál. Byl totiž jmenován ve věku třiceti let prezidentem Severozápadní Univerzity v Minesotě. Stal se tak nejmladším člověkem, který kdy sloužil v této funkci a dodnes jeho rekord nebyl překonán.

V průběhu Druhé světové války toužil narukovat do armády jako kaplan, ale jeho plán překazily příušnice. Billy se ve volném čase tedy věnoval opakovanému studiu Bible a po ukončení válečného šílenství začal cestovat po Evropě a kázat zde evangelium. V průběhu padesátých let jeho jméno získávalo na obrovském obdivu a oblibě. Jeho podání Božích principů přitahovalo ohromné davy posluchačů. Své cesty po světě začal nazývat Taženími.

Na počátku padesátých let se poprvé podíval do Oválné pracovny, kde naléhavě žádal prezidenta Trumana, aby se postavil na odpor komunismu Severní Koreje. Od té doby se Billy Graham stal pravidelným návštěvníkem Bílého domu a duchovním mentorem všech devíti amerických prezidentů od té doby až do dnes. Dwight Eisenhower požádal Billyho, aby s ním byl v jeho poslední hodině.

V roce 1960 zasáhl do dějin se slovy: „V Písmu se nikde neobjevuje pojem rasová segregace. Dotýká se mého srdce, když vidím bílé a vidím černé jak spolu bok po boku, rameno vedle ramene, stojí před Kristem.“ Následně zaplatil kauci za propuštění Martina Luthera Kinga, Jr. z vězení a pozval jej, aby se k němu připojil k jeho 16 týdnů trvajícímu Tažení v New Yorku. Vzniklo tak přátelství dvou mužů, které zcela změnilo Ameriku. Během těch dnů přišlo navštívit kázání Billyho Grahama více než dva miliony lidí.

V průběhu Studené války dostal Billy Graham příležitost zasáhnout do dějin Evropy, když získal příležitost jako první kazatel vůbec promluvit k věřícím za Železnou oponou. Jeho kázání o míru přitahovalo neuvěřitelné počty lidí. Na jediné jeho vystoupení v hlavním městě Jižní Koreje přišel jeden milion lidí. Ve svém poslání věnovat svůj život slávě Boží, procestoval Billy Graham 185 zemí. Uspořádal 41 Tažení a na konci každého jednoho z nich vyzýval za zpěvu sboru o 5000 hlasech posluchače, kteří ještě neobjevili Syna člověka, aby přišli před podium poprvé pozvat Ježíše Krista do svého života. Učinilo tak více než 2,5 milionů lidí. Když v roce 1992 kázal v Moskvě, předstoupila přijmout Ježíše Krista jako svého spasitele čtvrtina ze 155 000 lidí.

Billy Graham za svůj život napsal 27 knih. Paměti „Zkrátka jaký jsem“ získaly cenu Trojité koruny, protože se objevili v jediném okamžiku na první příčce tří různých žánrových žebříčků nejprodávanějších knih. Oslovil věřící všech národností, všech náboženských přesvědčení a 84 let svého života zasvětil slávě Boží. Již zmíněný Gallupův seznam nejuznávanějších osobností jej zařadil mezi Top 10 celkem 51 krát. V seznamu pro celé 20. století obsadil 7. příčku a nechal za sebou i Jana Pavla II., Móhandá Gándhího či Nelsona Mandelu.

Manželka Billyho Grahama, Ruth Bell, zemřela v roce 2007, ve věku 87 let. Přivedli na svět tři dcery a dva syny. Mají celkem 19 vnoučat a mnoho pravnoučat. Billy dnes žije v horách západní Severní Karolíny, jeho syn Franklin a vnuk Will pokračují v jeho poslání a ujali se vedení všech společenství, nadací a kostelů, které za svůj život Billy Graham založil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here