8 rad, jak opět najít ztracenou chuť do práce!

0
5263

Vydělávat peníze na současné pozici vás baví už přibližně stejně jako je každý měsíc utrácet placením výdajů za elektřinu či plyn? Jak si navrátit ztracenou chuť do práce? Motivujte se do práce! Jak na to?práce

Motivace není perpetuum mobile

Sama prostě fungovat nebude. Je potřeba jí pomoct. Měli byste si vzpomenout na důvody, které vás zrovna do této práce hnaly. Ty se samozřejmě u každého liší, takže si budete muset takovým drobným experimentem na sobě samých vyzkoušet, co platí zrovna na vás. Je to vize povýšení, úspěchu, kreativních úkolů? Připomeňte si i už dosažené úspěchy.

A opakujte si je častěji. Zejména ve dnech, kdy se vám zase tak moc nedaří. Protože takové momenty nevyhnutelně přijdou a je potřeba se s nimi vypořádat. Žádná práce totiž rozhodně není bez chyb.

Dbejte na základní životní potřeby

Co to znamená? Podle hierarchie potřeb, tak, jak ji uspořádal americký psycholog Abraham Harold Maslow, stojí na čelních příčkách priorit člověka základní fyziologické potřeby. Co se za nimi skrývá konkrétně? Prvotní je pro nás naplnění dostatku potravy, spánku atd. Bez nich nemůžeme přikročit k těm vyšším. Naopak máme-li tyto potřeby uspokojeny, automaticky přecházíme i těm dalším, mezi něž patří potřeba úcty a respektu od našeho okolí a potřeba osobního růstu.

Nespoléhejte na ostatní

Buďte aktivní, nespoléhejte se ani na svoje kolegy nebo nadřízené. Nečekejte, až vám práci přidělí, sami vyhledávejte takové úkoly, které vám připadají stimulující.

Přemýšlejte o tom, kde pracujete

Vytvořte si kolem sebe optimální pracovní prostředí, které vás povzbudí. Jednak je důležitá vizuální stránka vašeho pracoviště, svoje místo tu potom rozhodně mají předměty osobní povahy. Navíc je působiště rozhodně povoleno občas změnit a vyrazit se vzdělávat třeba na oborové konference, pokud vám to vyhovuje.

Ozdravte mezilidské vztahy

Určitě nepodceňujte ani vztahy, které panují mezi vámi a vašimi kolegy, případně i nadřízenými. Z dusného ovzduší se vaše pracovní motivace urychleně přestěhuje někam, kde se mnohem lépe dýchá. Sebelepší práci špatný kolektiv naprosto pohřbí, pokuste se proto konflikty v zaměstnání konstruktivně vyřešit.

Pusťte se do práce

S již splněnými úkoly se před vámi otevřou nové možnosti, které vás posunou dál. A přijde i motivace. Pokud na žádnou nedokážete přijít na samém startu a všechno vám momentálně připadá naprosto neužitečné, zkrátka zkuste vytrvat. Však ona se brzy objeví. Motivace je do velké míry také otázka pevné vůle.

Nezapomeňte se za ni odměnit

Odměnu si dopřejte klidně i za splnění drobných dílčích úkolů. Pochvalte se a kupte si něco pro radost. Budete se tak cítit o poznání lépe.

Najděte si optimální náročnost úkolů

Možná vás vlastní práce opravdu přestala naplňovat. Postupem času se pro vás stala rutinou, kterou vykonáváte automaticky a nejzajímavějším momentem dne se stává rozhodnutí ve firemní kuchyňce, jestli si dneska uvaříte kávu nebo čaj. Což člověku nenechává příliš prostoru pro to, aby se rozvíjel.

Nebo naopak chodíte do práce každé ráno se staženým žaludkem, konzumujete nadměrné dávky kofeinu a jen s vypětím všech sil zvládáte množství i náročnost svěřených úkolů? I tady se motivace obratem po anglicku vypaří. Co s tím? V této situaci neexistuje jiné řešení, než náplň práce vyměnit. Buď se dohodnete s kolegy, že přeberete některé úkoly po nich nebo naopak kus vašich povinností začne vykonávat někdo jiný. Rovněž můžete pracovní pozici definitivně změnit, pokud se nechcete dopracovat až k syndromu vyhoření nebo psychickému kolapsu. Krajním řešení je samozřejmě definitivně opustit stávající práci. Berte to jako novou výzvu.

Dobrá zpráva na závěr: Samy firmy o motivované zaměstnance stojí a chtějí, aby vás vaše práce těšila.

© Barbora Mikysková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here