5 tipů, jak vytvořit myšlenkové mapy

0
3607

Myšlenkové mapy jsou v současnosti stále oblíbenější. Pomáhají totiž lidem nejen získat představu o jejich podnikání, ale také zachytit výsledek jejich firemní porady a dokonce jim dát odpovědi na soukromé otázky. Myšlenkové mapy představují strukturovanou a sofistikovanou metodu, jak najít cestu k cíli. Pojďme se proto spolu podívat, jak se taková myšlenková mapa dělá? myšlenkové mapy

Pro začátek: Co je to myšlenková mapa?

Myšlenková mapa není ani složitým grafem či obrazcem, ani jednoduchým „nákupním seznamem“. Jde spíše o obrázkovo-textový tok myšlenek, které si zapisujeme a zakreslujeme na základě asociací. Výsledné obrazce myšlenek pak vytvářejí onen plán, který nám říká, čeho chceme dosáhnout nebo jak toho chceme dosáhnout.

Tip č. 1 – Mapa není seznam

Při vytváření myšlenkové mapy mějte na paměti, že myšlenková mapa není seznam. Myšlenková mapa je kreativnějším řešením při dlouhodobém plánování. Je jedno, zda se jedná o timemanagement, plánování projektu či zodpovězení soukromé otázky. Mapy mají oproti „to-do listům“ jednu velkou výhodu, a tou je jejich strukturovaná podoba.

Tip č. 2 – Zaměřte se na hlavní myšlenku

Při vytváření myšlenkové mapy se musíte zaměřit na hlavní myšlenku, kterou má myšlenková mapa podpořit a rozvíjet. Proto si před samotným vytvořením mapy položte otázku, jakou myšlenku či jaké téma chcete rozvinout. Tématem může být cokoliv, avšak jeden z největších úspěchů sklízejí myšlenkové mapy v oblasti osobního rozvoje a pro rozvoje podnikání.

Tip č. 3 – Najděte ten pravý nástroj

Podoba a tvorba budoucí mapy vás může dost ovlivnit, proto v žádném případě nezanedbávejte otázku vhodného nástroje. Chcete ji raději vytvořit pomocí pastelek, tužky či temperek? Při tvorbě jakéhokoli programu, aplikace či dokumentu je třeba vždy využít požadovaného nástroje, například při prezentacích využíváme PowerPoint a při úpravě fotek pak PhotoShop, a proto volbu vhodného nástroje bychom neměli podcenit ani při tvorbě myšlenkové mapy.

Tip č. 4 – Chce to klid

Při tvorbě myšlenkové mapy byste měli být uvolnění. Pokud nedokážete být uvolnění kdykoliv a kdekoliv, kdy potřebujete, raději byste si měli pro tvorbu myšlenkové mapy najít vaše oblíbené a klidné místo, kde se vám dobře přemýšlí. Efektivní místo rovná se efektivní přemýšlení.

Tip č. 5 – Moc větví málo ví

Při vytváření myšlenkové mapy si musíte uvědomit, že moc větví není tím nejlepším řešením. Složitá myšlenková mapa stojí totiž v opozici proti hlavní přednosti mapování, kterou je rychlá orientace a jednoduché asociace. Optimální počet větví by si však měl stanovit každý jednotlivec. Vždy je však potřeba dbát na základní pravidlo: „Jedna hlava znamená jednu myšlenku, kterou můžeme na základě jedné větve rozvíjet.“

Nadto je však třeba uvést, že při vytváření myšlenkové mapy byste se měli naučit přemýšlet v souvislostech a jednotlivé větve pak spojovat přerušeným čarami a odkazy, díky nimž vznikne komplexní mapa odpovídající vaší komplexní mysli. V konečném důsledku to, co se zdálo být spojením a odkazem z rozumu či z pouhé asociace, se po pár měsících může stát smysluplným krokem, který je součástí vašeho života.

© Markéta Vlková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here