5 kroků k napravení chyb

0
2442

Nacházíte se v situaci, o které víte, že vám nevyhovuje? Toužíte po jiném směru a opravě omylu, který vás svedl z vaší cesty? Ať už jste udělali chybu sami, nebo jste byli (i nevědomými) spolupracovníky s osudem/náhodou/vnějšími vlivy, potřebná je správná reakce –> náprava. Každá chyba může dát poučení a příležitost k lepším zítřkům. Některé špatné cesty dokáží dokonce rozproudit krev a dodat kuráž vydat se na cesty dobré. Jak postupovat při nápravě?

00-oops-computer-14-09-13

Chyba je někdy jedinou cestou k pokroku.

  1. Co nejrychlejší identifikace a diagnóza

Stejně jako při zranění je potřebná co nejrychlejší diagnóza (a následné ošetření), tak i při pochybení může pohotová reakce minimalizovat škody. První krok znamená zjistit: CO se stalo? 

Zjistili jsme, že máme popáleninu. Potřebná tedy bude léčba popálenin.

  1. Základní oprava

Víme už, co se stalo. Nyní je potřeba (podle diagnózy) vědět: JAK TO OPRAVIT a ZAČÍT S KOREKCÍ. Snadným, ale užitečným postupem bývá udělat OPAK chyby = vyrovnat situaci. Jsme-li moc agresivní, neodbytní, dotěrní, akční… nasaďme lenochodův klid. Jsme-li moc vepředu, udělejme přiměřený krok vzad. Zkrátka nepřilévejme olej do ohně (nepokračujme v omylu), ale minimalizujme dopad opravou, která bývá (jakožto čin) přímým protikladem chyby.

Odvaha nutná: Pokud se dostaneme svou, či vinou někoho jiného do hořícího kruhu, tak nejlepší cesta ven je SKRZ.

Provedeme základní ošetření. Popáleninu musíme zchladit.

„Skutečnou chybou je chybu nenapravit.“
Konfucius

  1. Proces napravování a poučení

Stejně jako proces hojení vyžaduje ČAS a stále OPAKUJÍCÍ SE SPRÁVNÝ POSTUP, tak i napravování chyb vyžaduje, abychom se ujišťovali, že již jednáme správně a že se vše dává do pořádku.

„Nepokládáme ruce na kamna!“ Vštěpujeme si to do paměti a učíme se, abychom se už nikdy nepopálili. Rána se hojí…

  1. Regenerace

Zefektivnit průběh a urychlit nápravu mohou i regenerační prostředky – náležitá péče.

Kamuflujeme již ošetřenou ránu, o které jsme poučeni. PODPORUJME OBNOVU kožních buněk a hledíme na to, aby byla řádná. Již téměř zhojenou ránu potíráme mastmi na obnovu a regeneraci kůže – minimalizujeme jizvy.

  1. Rekapitulace a kontrola

Závěrem nám zbývá ohlédnout se zpět a z problému VYJÍT JAKO ZKUŠENĚJŠÍ a POUČENÝ ČLOVĚK.

Zkontrolujeme zhojenou ránu a vezmeme si poučení: Na horká kamna nesahat!

„Jen blbec se spálí dvakrát o stejná kamna.“
České přísloví

Napravování chyb (i) druhých lidí:

Stejně jako v letadle musíme nejdříve nasadit masku sobě a pak dítěti, tak i s nápravou musíme nejdříve začít u sebe, pak až můžeme pomoci druhým. Nutno také pamatovat (opět jako u masky, kterou můžeme pomoci nasadit, ale dýchat musí už človíček sám), že i u přešlapů hlavní nápravu musí zvládnout aktér sám.

Někdy je člověk tak empatický, že se nachytí na špatnou vlnu jen proto, že se na ni naladil jeho parťák. Nezapomínejme proto definovat sami sebe a nepodílet se na chybách, které v NAŠEM scénáři nemáme.

//

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here