3 kroky, jak se vyhnout nedorozumění aneb, proč k nim vůbec dochází?

0
3549

Stalo se vám někdy, že jste měli s někým konflikt a pak jste zjistili, že to nebylo vůbec nutné, protože vznikl na základě nedorozumění? Tato situace se nám může stát dnes a denně! Možná mluvíme o stejné věci, jen se na ni díváme z jiného úhlu, a proto si navzájem nerozumíme. Přitom se stačí na tu samou věc podívat z pohledu druhého člověka, nebo jak se říká vidět svět jeho očima.

Nedorozumění může být jen jiný úhel pohledu

Existuje interaktivní metoda, ve které si lidé sednou do kroužku a před sebou mají zátiší předmětů. Každý z kroužku řekne, co před sebou vidí, přičemž jednotlivé výpovědi se liší. Někdo před sebou vidí kostku, zatímco druhý vidí jenom knížky. Poté jednotlivci malují zátiší předmětů, které vidí před sebou. Poté si přesednou na místo a malují to stejné zátiší z jiného úhlu. Po obejití celého kruhu se znovu podívají na svoje kresby a mají říct o tom, co se naučili. Je tedy zřejmé, že předměty se mění z nového úhlu pohledu a po dokončení kolečka mohou vidět, že zátiší obsahuje mnohem více předmětů, než je na první pohled vidět.

Tato aktivita, ať se může zdát jednoduchá, nám opravdu může připomenout to, na co často zapomínáme. Každý vidí situaci z jiného úhlu pohledu a pokud nejsme ochotní udělat ten krok a podívat se na zátiší z druhé židličky, tak bychom nikdy nepochopili, proč vidí druhý člověk na stole brýle, které tam z našeho pohledu nejsou. Poté jsme schopni obvinit druhé z toho, že si vymýšlí, anebo že dokonce lžou, přesto, že oba mluvíme o té jedné a stejné věci. Přitom by to bylo tak jednoduché!

Často jsme tak moc často přesvědčeni o naší pravdě, že ani nechceme vidět pohled druhého člověka, protože se zaručeně mýlí. Jak tedy můžeme vidět situaci jinak?

Naslouchejme

Pravidlo číslo jedna je naslouchejme druhým. Naslouchání je jedna z těch nejdůležitějších věcí pro rozvíjení a upevňování vztahu. Když nasloucháme, máme možnost vidět situaci z pohledu někoho jiného. V tu chvíli se stáváme očima druhé a vidíme a cítíme to stejné.

Buďme otevření diskuzi

Co když není jenom jedno správné řešení situace? Co když někoho napadne lepší řešení a my to odsoudíme jen proto, že to nenapadlo nás? Být otevřený diskuzi je druhý důležitý bod. Pokud jsme otevření, otevíráme dveře i jiným možnostem a pokud má někdo dobrý argument, je docela možné, že přehodnotíme svůj názor.

Uznejme vlastní chybu

To, co bývá občas nejtěžší a zároveň největší výzvou je uznat naši vlastní chybu. Jde hlavně o naše vlastní ego, které si myslí, že má vždy pravdu. Mýlit se je lidské a čas od času nás to může potkat. Avšak jestli dokážeme uznat vlastní chybu, budeme o krok blíže k zabránění zbytečných nedorozumění.

Interakci s lidmi máme každý den. Za celý svůj život můžeme potkat stovky lidí. S některými z nich budeme muset pracovat, někteří budou naši přátelé. Komunikace je důležitým faktorem, který se podílí na utváření vztahů, stejně jako řešení konfliktů. Nebojme se asertivně diskutovat a uznat vlastní chybu. Neznačí to nic o naší slabosti, naopak to svědčí o naší vyzrálosti a moudrosti. Díky tomu, že si zvolíme ten správný postoj, můžeme lépe předcházet nedorozumění a zaručeně se tak naučíme novou lekci v mezilidských vztazích.

© Petra Zápotočná

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here