15 jednoduchých rad, jak skončit s prokrastinací.

0
4713

Prokrastinace je tendence neplnit vytyčené úkoly hned a odkládat jejich řešení na pozdější dobu či na neurčito. Původ tohoto slova je v latinském  pro-crastinus, tedy patřící zítřku. Prokrastinování není lenost v pravém slova smyslu, ale nejedná se ani o odpočinek. Kvalitní odpočinek nám energii dobíjí, zatímco prokrastinace je jakýmsi otálením, které energii člověku spíše bere.

prokrastinace

Při prokrastinování přichází člověk nejen o energii, ale mnohdy také získává pocity viny. Bez energie pak není schopen začít s důležitými činnostmi a opět se uchyluje k prokrastinaci. Dostává se tak do začarovaného bludného kruhu neplnění úkolů a nedosahování cílů, výčitek a pocitu nevyužitého potenciálu.

Je do určité míry normálním psychologickým chováním, avšak chronická prokrastinace může být vážným psychickým problémem. S prokrastinací je totiž často spojena i tzv. rozhodovací paralýza, kdy složitější výběr vede k odkládání finálního rozhodnutí, neschopnosti se rozhodnout a k následné celkové nespokojenosti.

Člověk, který má potíže s prokrastinací není líný, pracovat a dosahovat cílů chce, ale nejde mu to, nemůže.

Jak tedy porazit prokrastinaci jednoduše a účinně

  1. Ujasněte si, CO JE TO, co opravdu chcete udělat.
  2. Odstraňte překážky, které Vám stojí v cestě (někdy postačí vypnout internet J).
  3. Udělejte první krok, prostě začněte, tím prolomíte počáteční bariéru, což je mnohdy to nejtěžší. Napište první větu projektu, zavolejte prvnímu člověku ze seznamu apod.
  4. Řekněte si, že se dané činnosti budete věnovat třeba jen 5 nebo 10 minut.
  5. Najděte na úkolu něco pro Vás zajímavého nebo zábavného.
  6. Nesnažte se hned o dokonalost a výsledek. Zapomeňte na perfektní postupy a výsledky a dovolte si dělat i chyby, na opravy bude čas později.
  7. Na vrchol svého seznamu si dejte ještě něco těžšího, to pak odložte a věnujte se snadnější uvedené položce. (Jedná se tzv. plánovanou prokrastinace).
  8. Jestli se stále nemůžete donutit k práci, zvažte, zda je to skutečně to, co chcete dělat.
  9. Pokud Vám úkol dává smysl, chcete se mu osobně věnovat, ale nejde to z důvodu emoční averze, strachu a podobných příčin, pak může pomoci to, že si úkol rozdělíte na menší části. Nic totiž není tak těžké, když si to rozdělíte na jednotlivé kroky.
  10. Učte se si poručit, nepodceňujte seberegulaci. Člověk schopný seberegulace bývá mnohem spokojenější v životě a dosahuje obvykle i lepších výsledků, ať už v práci nebo jakékoliv jiné seberealizaci.
  11. Dělejte si přestávky. I když jste na cestě k překonání prokrastinace, naučte se dělat si odpočinkové přestávky. Když na sebe příliš tlačíte, pak můžete nakonec vyhořet.
  12. Neodkládejte, udělejte to hned. Pokud jde o maličkosti, vybudujte si zvyk udělat hned to, co je možné. Všechny ty maličkosti totiž mohou způsobit časem jednu velkou stresovou situaci, kterou bude těžké ustát a ovládnout.
  13. Dejte si termín. Pokud máte jeden jasný úkol, nenechávejte nic náhodě a dejte si jeden závazný termín, který se budete snažit dodržet, předejdete tak zbytečnému plýtvání času už od začátku.
  14. Najděte někoho, kdo Vám poskytne podporu a před kým budete cítit zodpovědnost za dodržení splnění úkolu. Někdy se se svými problémy cítíme poněkud osaměle, ale máme-li někoho blízkého, kdo nás bude „kontrolovat“ v určitých intervalech a případně nás v práci povzbudí, pak je to velmi dobrý způsob, jak si udržet zodpovědný přístup a osobní angažovanost až do konce.
  15. Pokud vše selže, odpočiňte si, běžte na procházku, prospěte se, nebo zkrátka nedělejte vůbec nic…život přeci není jen o produktivitě.

© Jana Ducháčková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here